نوشته‌های تازه
دسته‌ها

بازار رضا مشهد، بزرگترین بازار سرپوشیده در مشهد

بازار رضا مشهد

پس از زیارت امام رضا در شهر مشهد، خرید و بازار گردی یکی دیگر از اولویت‌های زائران و حتی مجاوران حرم امام هشتم می‌باشد. خرید سوغاتی برای آشنایان و دوستان، همواره یکی از دغدغه های زائرانی است که به قصد زیارت به شهر مشهد سفر کرده‌اند. به همین منظور، در اطراف حرم مطهر، انواع بازارهای قدیمی، پاساژها و شب بازارهای مختلف را مشاهده می‌کنید که هریک می‌تواند در نوع خود جالب باشد.

اما بازاری که از زمان های قدیم مورد توجه بسیاری از زائران قرار گرفته، بازار رضای مشهد است که به قول معروف از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن یافت می‌شود. البته تنها ویژگی این بازار، وجود اجناس مختلف و گوناگون نیست و بازار رضا مشهد خصوصیات دیگری را هم دارد که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. با ما همراه باشید تا با سایر خصوصیات این بازار و اینکه بازار رضا مشهد کجاست؟ و چرا انقد مشهور شده است؟ آشنا شوید.

بازار رضا مشهد کجاست؟

بازار رضا مشهد در نزدیک‌ترین مکان به حرم مطهر واقع شده است و شما می‌توانید در ساعت کاری بازار رضا مشهد از این بازار دیدن فرمایید.
این بازار در دوران محمدرضا شاه و به دستور او برای ساماندهی به بازارهای اطراف حرم مطهر ساخته شد. در  آن دوران تمام بازارهای خیابان طوسی رو خراب کرده و بازاری به طولی یک کیلومتر را ساختند و به هریک از بازاریانی که مغازه آنها تخریب شده بود، در این بازار، مغازه دادند. از آن دوران تا الان، این بازار، بزرگترین بازار سرپوشیده ایران لقب گرفته است که از میدان بیت المقدس تا میدان هفده شهریور مشهد طول این بازار می‌باشد.

بازار رضای مشهد کجاست؟

راه ها و مسیرهای مختلف به بازار رضا مشهد

اگر پس از زیارت حرم امام رضا (ع)قصد بازدید از بازار رضا مشهد را دارید، کافیست از خروجی خیابان امام رضا  (باب الجواد) از حرم خارج شده و در اولین میدان به نام میدان بیت المقدس( فلکه آب) ورودی بازار رضا را مشاهده خواهید کرد.
اگر با وسیله نقلیه می‌خواهیدبه بازار رضا بروید، تنها باید میدان بیت المقدس و یا میدان هفده شهریور را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده و با توجه به مسیرهای مختلف به سمت بازار رضا مشهد در حرکت باشید.
اما راه دیگری که بسیار به صرفه و به دور از شلوغی و ترافیک خواهد بود، استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای رفتن به این بازار تاریخی است. شما می‌توانید با خط یک مترو مشهد در ایستگاه میدان بسیج پیاده شده و با اتوبوس‌های BRT به سمت حرم در ایستگاه میدان بیت المقدس از اتوبوس خارج شوید. همچنین می‌توانید با مترو در ایستگاه هفده شهریور نیز پیاده شوید و با چند قدم پیاده روی خود را به میدان هفده شهریور رسانده و وارد بازار رضا شوید.

فروشگاه بازار رضا

در بازار رضا مشهد چه اجناسی فروخته می‌شود؟

بازار رضا مشهد دارای  دو طبقه است که یکی هم کف و دیگری طبقه اول محسوب می‌شود. در طبقه همکف، انواع جواهرات، انگشتر، انواع پوشاک، کفش راحتی مردانه و زنانه، مهر و تسبیح و جانماز، اسباب بازی، ادویه جات، زعفران و آجیل و نبات و سایر خوراکی‌ها به فروش می‌رسد. در طبقه اول نیز که به صورت موازی از طبقه همکف قرار گرفته و شما می‌توانید با راه‌پله‌های فرعی به آنجا مراجعه کنید، انواع کارگاه‌های فیروزه تراشی، جواهرات، سنگ تراشی و آتلیه های عکاسی موجود می‌باشد که می‌توانید عکسی یادگاری در جوار حرم امام رضا (ع) به همراه داشته باشید.

سوغات گردشگری بازار رضا مشهد

معماری بازار رضا، سبکی تاریخی و اسلامی

همانطور که اشاره شد، جذابیت بازار رضا به حدود 2000 مغازه و فروش اجناس مختلف در این بازار محدود نمی‌شود، بلکه سبک معماری و ظاهر این بازار می‌تواند شما را تا لحظاتی درگیر خود کند. طراحی و معماری این بازار تاریخی را مهندس داریوش بور بور بر عهده داشت. در ورودی دو طرف بازار رضا مشهد که به صورت مشابه ساخته شده اند، سه عدد درب ورودی مشاهده می‌کنید که در بالای هر درب، به صورت پلکانی ساخته شده است.

این بازار به صورت یک تکه نیست و از 6 بخش تشکیل شده که در میان هر یک از این 6 تکه، یک فضا و هشتی مشاهده می‌شود که محل قرار گیری راه‌پله‌ها برای دسترسی به طبقه اول است. قرارگیری مغازه‌ها کنار یکدیگر و عدم وجود شیشه و دیوار در مقابل مغازه ها به عنوان درب، از ویژگی‌های ساخت این بازار می‌باشد.

نمای آجری بازار رضا و همچنین وجود تعدادی زیادی حجره و ستون در بیرون از این بازار، زیبایی این بازار را دوچندان کرده است. اگر می‌خواهید جزئیات دقیق‌تری از معماری بازار رضا بدانید، بهتر است خودتا از نزدیک این بازار را مشاهده کرده و از شکوه و خصوصیات این بازار شگفت‌زده شوید.

معماری بازار رضا

ساعت کاری بازار رضا مشهد

ساعت کاری بازار رضا مشهد، همه روزه از ساعت 9 الی 22 می‌باشد که شما می‌توانید در این ساعات، از این مجموعه دیدن کرده و خرید کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Email
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *