نوشته‌های تازه
دسته‌ها

آداب و رسوم مشهد

شام غریبان امام رضا

آداب و رسوم یک شهر، از فرهنگ و تمدن آن شهر نشأت می‌گیرد. «آداب و رسوم مشهد» نیز برگرفته از فرهنگ غنی کشور ایران و شرایطی چون مذهب، منطقه جغرافیایی و نژاد مردم مشهد خواهد بود. در مقاله پیش رو، برخی از آداب و رسوم این شهر مقدس مورد بررسی قرار گرفته است.

اگر قصد بازارگردی دارید سری به بازار کفش بچه‌گانه مشهد در نیکاپوش بزنید. انواع کفش بچه گانه با قیمت های بسیار عالی در این فروشگاه موجود است.

آداب و رسوم مردم مشهد

آداب و رسوم مردم ایران را می توان به دو بخش تقسیم کرد.بخش اول آداب و رسومی است که عمومی تر و گسترده تر است و برای کل کشور ایران است و بخش دوم جزئی تر است و به فرهنگ مردم یک قوم یا شهر برمی گردد. شهر مشهد بدلیل وجود بارگام امام رضا(ع) فرهنگ مذهبی دارد به همین دلیل بعضی از مراسم‌های مذهبی با تفاوت‌های جزئی در مشهد برگزار می شود که همین موضوع باعث شده آداب و رسوم مردم مشهد با سایر شهرهای ایران متفاوت باشد.

همینطور بخوانید: جمعیت مشهد چقدر است؟

اداب و رسوم مردم مشهد

آداب و رسوم مشهد در چهارشنبه سوری

در شب چهارشنبه سوری، رسم کشور ایران به این گونه است که آتش روشن کرده و خانواده ها دور آتش جمع شده و یا از روی آتش می‌پرند. غذای مرسوم در این شب معمولا آش رشته است که توسط بزرگتر خانواده درست می‌شود. اما در شهر مشهد رسم مقداری متفاوت خواهد بود. در این شب رسم قاشق زنی انجام می‌شود. این رسم به این گونه است که افرادی با ملاقه به درب خانه‌ها می‌کوبند و شخص صاحب خانه بیرون آمده و درون ملاقه شخص ملاقه زن، پول یا خوراکی قرار می‌دهد و شخص ملاقه زن دعای خیر برای صاحب خانه می‌کند.

چهارشنبه سوری در مشهد
آداب و رسوم چهارشنبه سوری در مشهد

مراسم چراغ برات در مشهد

این مراسم مختص به شهر مشهد نیست و در شهرهای دیگر ایران نیز ممکن است اجرا شود. اما چیزی که موجب تفاوت شده این است که در شهر مشهد جدی‌تر و با شکوه‌تر برگزار می‌گردد. چراغ برات از تاریخ دوازدهم تا پانزدهم ماه شعبان انجام می‌شود و مردم شهر مشهد به زیارت اهل قبور رفته و با دادن خیرات و نذورات، از اموات خود می‌خواهند که از خداوند برای آنان طلب بخشش کنند، زیرا بر این باورند که خداوند در این ایام، صورت افرادی که در سال جاری قرار است فوت کنند را به ملک الموت نشان می‌دهد.

اگر میخواهید دست خالی از مشهد به شهر خود برنگردید؛ مطلب سوغات مشهد را مطالعه کنید.

چراغ برات در مشهد

مراسمات مذهبی مردم مشهد در طول سال

وجود حرم مطهر امام رضا (ع) موجب شده تا مراسمات مختلف و فراوان مذهبی در این شهر انجام شود. بعضی از مراسم‌های مذهبی با سایر شهرهای ایران متفاوت است که به شرح هریک پرداخته خواهد شد:

مراسم روز عاشورا

در روز عاشورا مراسم مختلفی در مشهد برگزار می شود. اما مهم‌ترین و شاخص‌ترین مراسم در این روز، خیمه سوزی است. این مراسم معمولا در خیابان طبرسی منتهی به حرم مطهر انجام می‌شود. به این گونه که در خیابان، خیمه‌هایی به نام خیمه‌های امام حسین برپا می شود و افراد عرب مقیم شهر مشهد سوار اسب شده و خیمه ها را آتش می‌زنند.

مراسم خیمه سوزان مشهد

مراسم شهادت امام رضا (ع)

هفته پایانی ماه صفر، مردم شهر مشهد در پی تدارکات روز شهادت امام هشتم خود می روند. در این هفته انواع خیمه‌های نذری در جاده‌ها و خیابان‌های شهر مشهد برپا می‌شود تا بتوانند پذیرای زائران پیاده‌رو به سمت حرم امام رضا (ع) باشند. این رسم با این هدف انجام می‌شود، افرادی که از پیاده روی اربعین جا مانده‌اند، تجربه پیاده‌روی در این مراسم را تجربه کنند.

در این مراسم انواع غذاهای ایرانی به خصوص غذای معروف این شهر یعنی شله مشهدی طبخ می‌شود تا زائران گرامی از این غذای معروف مشهدی استفاده نمایند.

پیاده روی شهادت امام رضا
شله مشهدی

شام غریبان امام رضا(ع)

یکی از زیباترین آداب و رسوم مشهد مربوط به شام غریبان است. در این مراسم، مردم مشهد شمع روشن کرده و به سمت حرم مطهر حرکت می‌کنند و در بیرون حرم شروع به عزاداری می‌کنند. درون حرم، اکثر خادمان همراه با شمع در یکی از صحن ها قرار گرفته و به عزاداری می‌پردازند.

شام غریبان امام رضا
شام غریبان حرم امام رضا(ع)

سخن پایانی

آداب و رسوم هر شهری در ایران برگرفته از تاریخ، فرهنگ و و شرایط مذهبی مختص به آن شهر است. آداب و رسوم مردم مشهد نیز وابسته به  وجود قوم‌های مختلف در این شهر، قرارگیری حرم مطهر رضوی در مرکز شهر و نژاد مردم مشهد خواهد بود. بنابراین مطالعه و آگاهی از این آداب و رسوم، به شناخت این شهر و مردمان آن منجر می‌شود. امیدواریم این مطالب شما را در کسب این آگاهی کمک کرده باشد.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Email
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *