نوشته‌های تازه
دسته‌ها

آرامگاه افراد مشهور در مشهد

آرامگاه افراد مشهور در مشهد

از دیرباز، استان خراسان که اکنون به سه استان خراسان جنوبی و شمالی و رضوی تقسیم شده است، یکی از مهم‌ترین مراکز سیاسی و فرهنگی کشور بوده است. همین عامل موجب شد تا بسیاری از افراد سیاسی و مشهور، این شهر را برای زندگی برگزینند؛ بنابراین فوت هر یک از آنها باعث شده تا امروزه مقبره هریک تبدیل به  مکانی تاریخی و آرامگاه در مشهد شود. این آرامگاه‌ها، علاوه بر مکانی برای زیارت، بخش مهمی از تاریخ استان خراسان به‌خصوص شهر مقدس مشهد است. ازاین‌رو نیاز است تا با تاریخ و نحوه چگونگی ایجاد این آرامگاه‌ها آشنا باشیم تا تاریخ این شهر را بهتر درک کنیم.

بیشتر بخوانید: جاذبه های طبیعی مشهد

آرامگاه در مشهد

مردم ایران به خصوص مردم شهر مشهد همواره برای درگذشتگان خود احترام قائل‌اند که همین عامل موجب شده آرامگاه در مشهد مورد توجه مردم این شهر قرار گیرد. در مقاله پیش رو، به برخی از این آرامگاه‌های مشهور اشاره می شود.

حرم مطهر رضوی

یکی از مهم‌ترین آرامگاه ها در مشهد و حتی ایران، حرم امام رضا (ع) است که به واسطه مذهب کشور، این مکان به یکی از معروف‌ترین آرامگاه های کل کشور تبدیل شده است، به طوری که سالیانه، افراد زیادی نه تنها از مشهد و شهرهای دیگر ایران، بلکه از کشورهای مختلف به قصد زیارت به این زیارتگاه سفر می‌کنند.

این بارگاه به قدری حائز اهمیت بوده و خواهد بود که مکانی مناسب برای آرامگاه افراد مشهور در مشهد تبدیل شده است و بزرگان و افراد سرشناسی در درون حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شده اند که به چند تن از این افراد اشاره می کنیم.

حرم مطهر رضوی

چه کسانی در حرم امام رضا دفن هستند؟

شاید برای شما هم سوال پیش بیاید که «چه کسانی در حرم امام رضا دفن هستند» ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در حرم مطهر رضوی، اشخاص سیاسی، مذهبی، دانشمند و شاعران معروفی به خاک سپرده شده اند که به چند تن از آنها اشاره می کنیم.

شیخ بهایی

یکی از بزرگترین معماران، طراحان و اندیشمندان تاریخ ایران است که برخی از بناهایی که توسط شیخ بهایی طراحی شده است، بسیاری از اندیشمندان را به فکر فرو برده و در چگونگی معماری و ساخت این بناها پاسخی پیدا نکردند. از بناهای مشهور که توسط شیخ بهایی ساخته شده می توان منارجنبان اصفهان، طراحی گنبد و گل دسته امام رضا، ساخت آبگرمکن که توسط یک شمع گرم می شود و… اشاره کرد.

آرامگاه های داخل حرم مطهر امام رضا

شیخ حسنعلی اصفهانی معروف به نخودکی

بی شک یکی از بزرگترین عارفان جهان اسلام، شیخ نخودکی است که مورد توجه بسیاری از مردم مشهد قرار گرفته و در کنار زیارت حرم امام رضا (ع)، بر مزار این عارف گرانقدر رفته و مشغول به خواندن دعا می شوند.

آرامگاه افراد مشهور مشهد

آرامگاه پیر پالان دوز، به جا مانده از دوران صفوی

یکی از خطاطان هنرمند و عارف برجسته، شیخ محمد عارف عباسی ملقب به شیخ پیر پالان دوز است که عمر خود را صرف عبادت، خطاطی بخشی از قرآن و تولید و ساخت کفش و پالان کرد. عبادت‌های فراوان و کمک به مردم، از ویژگی های این فرد بزرگ بود.

آرامگاه در مشهد

شیخ حر عاملی

از اشخاص معروف شیعه، شیخ حر عاملی بود که در لبنان به دنیا آمد و به قصد زیارت وارد ایران شد و مدتی در اصفهان سکونت کرد. این شخص در راه اسلام کارهای فراوانی را انجام داد به طوری که در مشهد لقب شیخ الاسلام را دریافت کرد. کتاب وسائل الشیعه توسط شیخ حرعاملی نوشته‌ شده است.

بسیاری از افراد دیگر  مانند علامه طبرسی، آیت الله آشتیانی، آیت الله گلپایگانی و… نیز در حرم رضوی به خاک سپرده شده اند.

آرامگاه فردوسی

بی شک پس از حرم مطهر امام رضا (ع)، یکی از مهم‌ترین آرامگاه افراد مشهور در مشهد، مربوط به آرامگاه فردوسی است. اشعار او نه تنها یک شاهکار است بلکه موجب شد تا زبان پارسی زنده بماند. همین عامل سبب شده است تا همواره مقبره فردوسی، مورد توجه بسیاری از مردم قرار گیرد. اگر اماکن تاریخی و داستانی که پشت هر یک از آن ها است علاقه دارید، حتما به جاذبه های تاریخی مشهد  سر بزنید.

موزه فردوسی مشهد

آرامگاه خواجه ربیع

یکی دیگر از آرامگاه‌ها در شهر مشهد، آرامگاه خواجه ربیع است. خواجه ربیع یکی از یاران علی ابن ابیطالب بود که پس از اختلاف با معاویه به ایران آمد و در توس ( مشهد فعلی) سکونت کرد. ساخت آرامگاه به دستور شاه عباس صفوی  و به دست شیخ بهایی ساخته شد. اکنون این بارگاه، تبدیل به آرامگاه در مشهد شده است و بسیاری از مردم، درگذشتگان خود را در این مکان به خاک سپرده اند.

آرامگاه های مشهد مقدس

خواجه اباصلت

یکی دیگر از آرامگاه افراد مشهور در مشهد، مقبره خواجه اباصلت است که در جاده مشهد به فریمان، در فاصله 12 کیلومتری مشهد، نرسیده به بهشت رضا قرار دارد از خادمان و اصحاب برجسته امام رضا (ع) بوده است. این مکان دارای آرامستانی بزرگ و یک مسجد باشکوه است که درست در وسط آن قرار گرفته است.

آرامگاه های نزدیک حرم
امتیازتون به نیکاپوش چنده؟
اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Email
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *