نوشته‌های تازه
دسته‌ها

جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم

بهترین جاهای دیدنی مشهد

بسیاری از مردم ایران با شنیدن نام مشهد، حرم امام رضا (ع) را در ذهن خود به یاد می‌آورند و مشهد با حرم امام رضا(ع) شناخته می‌شود. بنابراین اولین هدف توریست‌ها و زائران گرامی، قدم گذاشتن در این مکان متبرک است. اما دیدنی‌های شهر مشهد تنها به حرم امام رضا ختم نمی‌شود و جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم متعددی وجود دارد که شما می‌توانید پس از زیارت و حتی بدون وسیله نقلیه به آنجا بروید. در مقاله پیش‌رو، به تعدادی از این مکان‌ها اشاره شده است.

اگر قصد خرید بافت مردانه در مشهد با قیمت پارسال را دارید سری به فروشگاه نیکاپوش بزنید.

جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم

وجود هتل‌های فراوان، بازارهای متعدد، خیابان‌ها و خانه‌های گوناگون این تصور را برای عموم به خصوص زائران عزیز ایجاد کرده که امکان ندارد اطراف حرم، جاهای دیدنی جذابی داشته باشد. اما این طور نیست و نه تنها جاهای دیدنی متعددی وجود دارد، بلکه تعدادی از بهترین جاهای دیدنی مشهد در اطراف این حرم تشکیل شده است که به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

اگر میخواهید کمی از حرم دور شوید و سایر نقاط زیبای مشهد را ببینید، مطلب جاهای دیدنی مشهد را مطالعه کنید.

موزه حرم رضوی

حرم امام رضا (ع) یکی از بزرگترین مکان‌های زیارتی در جهان است که این وسعت، تنها برای زیارت ساخته نشده است. حرم مطهر رضوی بسیاری از امکانات رفاهی و تاریخی را در خود جای داده است. مشاوره خانواده رایگان، شهربازی مخصوص خردسالان و کودکان، مهمانسرای حضرت از جمله این امکانات هستند. اما مکانی که می‌تواند برای بسیاری از افراد جالب باشد، موزه حرم است که یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم خواهد بود. این موزه انواع اشیا قیمتی و تاریخی، مدال‌ها و لوازم اهدایی به آستان قدس رضوی و زندگینامه برخی از افراد مشهور را داراست. اگر قصد زیارت امام رضا (ع) را دارید، پس از زیارت حتما به موزه حرم رضوی نگاهی داشته باشید.

جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم

خانه داروغه، جلوه‌ای از معماری سنتی ایران

با گذشت زمان و ساخت ساختمان‌ها و آسمان خراش های مدرن، کمتر کسی خانه‌های سنتی ایران را به خاطر دارد. خانه داروغه که در خیابان نواب و نزدیک به حرم است، می‌تواند شما را برای مدتی مجذوب خود کند. حوض درون حیاط، ستون‌های زیبا، شیشه‌های رنگی و نمای ساختمان با معماری سنتی چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب خواهد کرد.

همینطور بخوانید: آرامگاه های مشهد

خانه داروغه

باغ نادری، گذری بر تاریخ باستان ایران

کشور ایران، جز محدود کشورهای باستانی و قدیمی جهان است که در طول تاریخ، اتفاقات و حوادث فراوانی را به خود دیده که مطالعه هریک از آن ها، می‌تواند جالب و بسیار مفید باشد. باغ نادری از آن مکان‌هایی است که می‌توان بخشی از تاریخ را مشاهده کرد.

 این باغ که یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد است، در دوران نادرشاه افشار ساخته شد. نادر شاه در زمان خود، آرامگاهی کاه گلی را برای خود در نزدیکی حرم مطهر ساخت. اما با گذشت زمان این بنای تاریخی توسط شاهان دیگر تخریب شد. در سال 1294، مجلس به پاس خدماتی که این شاه بزرگ انجام داده بود، طرح بازسازی این مقبره را تصویب کرد و اکنون یکی از مکان‌های جذاب برای توریست‌ها و مردمان مشهد به شمار میرود.

باغ نادری شامل آرامگاه نادرشاه افشار، دو تالار موزه، ساختمان مرکزی، مجسمه و درختان بلند و تنومند است که شکوه و زیبایی را می‌توان در آن مشاهده کرد. برای مشاهده این بنای تاریخی، نمی‌خواهد مسافت زیادی از حرم طی کنید. تنها کافیست از سمت خیابان شیرازی از حرم خارج شده و به اولین چهارراه (چهارراه شهدا) بروید.

جاهای دیدنی نزدیک حرم باغ نادری

پارک کوهسنگی، نزدیکترین پارک بزرگ به حرم رضوی

زیبایی شهر مشهد در شب، آب و هوای مطلوب در بالای کوه در شب هنگام، نورپردازی زیبا بر روی کوه و بسیاری از عوامل دیگر موجب شده تا کوهسنگی به یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد در شب تبدیل شود. مترو این امکان را به شما عزیزان داده است تا بدون هیچگونه ترافیک و شلوغی و با کمترین زمان به مقصد خود برسید. از جاهای دیدنی مشهد با مترو می‌توان به کوهسنگی اشاره کرد که پس از خروج از حرم مطهر رضوی و حرکت به سمت میدان شهدا، وارد ایستگاه مترو شده و در کمترین زمان ممکن به کوهسنگی برسید.

جاهای دیدنی مشهد با مترو

بازار رضای مشهد، بخر و تماشا کن

بازار رضای مشهد از آن دسته بازارهایی است که با قرار گرفتن درون آن، گذشت زمان را متوجه نخواهید شد. معماری قدیمی و سنتی، قرار گرفتن مغازه‌ها کنار یکدیگر، طولانی بودن مسیر بازار و… همه و همه موجب شده تا یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد لقب بگیرد. برای مشاهده این بازار کافیست از خروجی خیابان امام رضا، از حرم خارج شده و به اولین میدان که میدان بیت المقدس نام دارد و به فلکه آب معروف است، خود را برسانید.

بازار رضا مشهد
5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Email
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *